Recenzje

Łukasz Komła, Nowamuzyka, June 3, 2016

Zaglądamy do katalogu kanadyjskiego labelu empreintes DIGITALes, gdzie ukazał się nowy album szwedzkiego kompozytora Åke Parmeruda.

W 2014 roku pisałem o zupełnie innym wydawnictwie z tej wytwórni, a dokładnie o płycie Davida Berezana — Allusions sonores. Należy dodać, że firma empreintes DIGITALes powstała w 1990 roku w Montréalu i jest jedną z najważniejszych oficyn na świecie, która specjalizuje się w promowaniu muzyki elektroakustycznej i akuzmatycznej.

Åke Parmerud tworzy muzykę eksperymentalną od końca lat 70. oraz porusza się w świecie sztuki multimedialnej, teatru, filmu i tańca. Choć początkowo kształcił się w kierunku fotografii (1972-74). Jednak później ukończył Konserwatorium Muzyczne w Göteborgu. Od wielu lat kreuje wszelkiego rodzaju interaktywne instalacje wideo, a także wchodzi w skład Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

15 maja Parmerud opublikował swój trzeci solowy krążek, pt. Nécropolis, będący zbiorem akuzmatycznych kompozycji z lat 2005-2011. Na stronie empreintes DIGITALes można posłuchać fragmentów tego albumu.

empreintes DIGITALes […] jest jedną z najważniejszych oficyn na świecie, która specjalizuje się w promowaniu muzyki elektroakustycznej i akuzmatycznej.